مسابقه داستان نویسی با موضوع مدیریت مصرف آب در قالب طرح داناب، برگزار شد

مسابقه داستان نویسی با موضوع مدیریت مصرف آب در قالب طرح داناب با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان در سنندج برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کردستان، کامران سهرابی در مراسم مسابقه داستان‌نویسی با موضوع مدیریت مصرف آب در قالب طرح داناب که در مرکز شماره 3 سنندج کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، اظهار داشت: کانون پرورش فکری کودکان نقش موثری در جهت تعلیم و تربیت کودکان ایفا میکند و ما باید از این ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در جهت نهادینه نمودن صرفه‌جویی و مدیریت مصرف منابع آب، نهایت استفاده را ببریم.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کردستان، بیان کرد: در راستای اجرای طرح ملی احیای آبهای زیرزمینی در استان کردستان و به منظور تحقق آموزش‌های عمومی فرهنگ حفاظت بهتر از منابع آب؛ این شرکت اقدام به اجرای طرح دانش‌آموزی داناب برای مقاطع هفتم، هشتم و نهم نموده است.

وی با اشاره به فرهنگی بودن این طرح در زمینه مدیریت مصرف آب، بیان کرد: ماسعی داریم با شیوه‌های مختلف و اجرای مسابقات و برنامه‌های متنوع از جمله برگزاری مسابقاتی چون نویسندگی، مقاله نویسی، روزنامه‌دیواری، فیلم‌های کوتاه، قصه‌گویی، نقاشی، دست‌سازه، عکاسی و...  از ظرفیت‌های هنری کودکان استفاده کرده و در خصوص مدیریت منابع آب، دانش‌آموزان را به این آگاهی برسانیم که مدیریت مصرف آب صرفا به معنی کم مصرف کردن نیست بلکه هدف ما درست مصرف کردن و مدیریت مصارف، است.

سهرابی با بیان اینکه کشور ایران و استان کردستان دارای اقلیم خشک و نیمه‌خشک است، افزود: ما با محدودیت‌های فراوانی روبرو هستیم و همیشه در این حوزه با دو چالش پرآبی همچون سیلاب اوایل سال 98 و کم‌آبی روبرو هستیم.

وی با تاکید بر لزوم کنترل جریانات آبی به هنگام بارش های شدید ادامه داد: انسان هرگز نتوانسته در مقابل بلایای طبیعی بایستد و درست‌تر این است که با شرایط بحرانی همچون سیل و کم‌آبی راه سازگاری را در پیش بگیرد و از دخالت در طبیعت با احداث تاسیسات، سازه ها، جاده ها و اتوبان ها در مسیر رواناب‌ها که موجب منحرف یا مسدود شدن مسیر آب می‌گردد خودداری نماید؛ چرا‌که همین انسداد و انحرافات منجر به جاری شدن سیلاب و وارد آمدن خسارت جانی و مالی زیادی می شود.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کردستان، گفت: بخش دیگری از چالشهای آبی، کم‌آبی و خشکسالی است که با آن درگیر هستیم و جز با همکاری کل اقشار جامعه این مسئله قابل حل نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف آبی که ما در سطح کشور و استان داریم مربوط به بخش کشاورزی است، اظهار داشت: بالای 95 درصد از مصرف آب در بخش کشاورزی است و 5 درصد باقیمانده نیز در بخشهای شرب و صنعت مصرف می شود، بنابراین آگاهی دادن به کشاورزان در راستای مدیریت مصرف آب و نهادینه کردن فرهنگ اصلاح الگوی کشت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تحقق این مهم با همکاری و همیاری دانش‌آموزان دور از انتظار نخواهد بود.

سهرابی با اشاره به اینکه برخی از کشاورزان با غرقابی کردن زمین‌هایشان امید دارند که محصولات پربارتری داشته باشند، خاطر نشان کرد: ما به کشاورزان شیوه‌های آبیاری نوین مانند آبیاری قطره‌ای، بارانی و... را آموزش داده تا با رعایت این نکات مصرف آب تاحد چشمگیری کاهش یابد و محصولات نهایی نیز از کمیت و کیفیت مطلوبی برخوردار باشند.

وی در حوزه آب‌مجازی با دانش‌آموزان سخن گفت و عنوان کرد: آب‌مجازی آبی است که به صورت مستقیم در طی فرآیند پرورش و تکامل محصولات کشاورزی مصرف می‌شود و بصورت فیزیکی قابل مشاهده نیست.

سهرابی ادامه داد: گاها محصولات و فرآورده‌های کشاورزی به صورت مستقیم به کشورهای دیگر صادر می‌شود غافل از اینکه در جریان این صادرات بخش عظیمی از منابع آب شیرین نیز به صورت غیرمستقیم و غیرقابل محسوس نیز به صورت رایگان در اختیار کشورهای مقصد قرار خواهد گرفت که این برای کشاورزان نیز سوددهی مطلوبی نخواهد داشت.

وی افزود: قرار بر این بود که طرح داناب بصورت پایلوت در شهرستان های قروه و دهگلان اجرا شود چرا که این شهرستان‌ها دارای دشت‌های ممنوعه هستند  و برداشت‌های غیرمجازی که از آبخوان‌های این شهرستان‌ها صورت می‌گیرد منجر به پایین رفتن سطح منابع آب های زیرزمینی شده و متعاقبا فرونشست زمین و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی را به دنبال دارد.

وی یادآورشد: در اجرای طرح داناب سعی ما بر این است که از سایر مدارس و مراکز فرهنگی نیز بازدید کرده و با برگزاری آزمون‌هایی در خصوص سوادآبی، به سطح آگاهی دانش‌آموزان و میزان آشنایی آنها با مسائل و چالش های آبی استان پی‌برده و آموزش‌های لازم جهت تکمیل سوادآبی آنها به مرحله اجرا گذاشته شود.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کردستان، در پایان افزود: در جریان این طرح از بین آثار دانش‌آموزانی که مسائل و مشکلات آبی استان را در قالب هنرهای خود از جمله نقاشی، کاریکاتور، انیمیشن، شعر، داستان و قصه گویی، روزنامه دیواری به تصویر کشیده‌اند، آثار برگزیده در قالب نمایشگاه استانی به نمایش گذاشته می‌شود و در پایان به اثرات برگزیده جوایزی اهدا خواهدشد.

 

  

کد خبر: 760
  تاریخ خبر : 1398/11/27