آب‌های زیرزمینی، نادیدنی را دیدنی کنیم

راهنمای کلان جهت استفاده در آموزش‌های مرتبط با موضوع محوری سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ آب های زیرزمینی، نادیدنی را دیدنی کنیم.

آب­‌های زیرزمینی، یکی از ارزشمندترین منابع آب شیرین جهان هستند. این منابع ارزشمند، تقریباً نیمی از کل آب آشامیدنی جهان را فراهم می‌کنند. در کشور ما نیز، بخش عمده‌ای از نیازها در بخش­های شرب، کشاورزی و صنعت، توسط منابع آب زیرزمینی، تامین می­شود. آب‌های زیرزمینی در زیر سطح زمین و در سفره‌های زیرزمینی (آبخوان‌ها) یافت می‌شوند که اگرچه از دید پنهانند، اما برای کشاورزی، رشد اقتصادی، طبیعت و سلامتی، حیاتی هستند.

از آنجا که این منابع ارزشمند دور از چشم ما و در زیرزمین قرار دارند، حفاظت و نگهداری از آن‌ها و توجه به ظرفیت و محدودیت آن­ها، کمتر مورد توجه بوده و به دلیل آگاهی­های اندک از اهمیت منابع آب زیرزمینی، این ذخایر حیاتی، براثر فعالیت‌های انسانی و تغییرات آب و هوایی، تحت‌فشار فزاینده‌ای قرارگرفته‌اند و تعادل میان تغذیه این منابع و برداشت از آن­ها، به‌طور جدی، برهم‌خورده است.

بخش مهمی از راه‌کارهای حرکت و تغییر برای نجات آب و البته نه تمام آن، این است که تک‌تک ما، تصویری درست از موضوع آب، بویژه آب‌های زیرزمینی و ابعاد مختلف آن داشته باشیم، نقش پیدا و پنهان آن را در زندگی‌مان لمس کنیم و در ادامه، هر کدام، سهم و نقش ویژه خود را برای کمک به حل این مسئله، در طول زندگی، ایفا کنیم.

کد خبر: 1175
  تاریخ خبر : 1402/03/17